face twitter linkedin skype

  • Email : info@noras.com.tr

  • Telefon : +90 850 840 40 00

 

 
BGH
 
TÜRKİYE'DEN RUSYA'YA, HIZLI, GÜVENLİ ve AVANTAJLI İHRACAT
Türkiye ve Rusya ülkeleri arasında devlet düzeyinde imzalanan protokollerle uygulamaya konan Basitleştirilmiş Gümrük Hattı (BGH) sistemi, "daha güvenli, rekabetçi ve sürdürülebilir" ticaret sayesinde Rusya’ya yönelik ihracatta var olan riskleri ve belirsizlikleri ortadan kaldırmayı, iki ülke arasındaki ticaret hacminin artırılmasını amaçlamaktadır.
Noras Group, uzman ekibi, bilgi teknolojileri araçları ve çözüm ortakları ile BGH’nı en etkin ve işlevsel şekilde kullanarak, Rusya'ya yönelik ihraç ürünlerinin müşteriye teslimine kadar olan süreçte her türlü hizmeti düşük maliyetle,güvenli ve en kısa sürede gerçekleştirir.
GÜVENLİ YOLU SEÇ, 
 
BASİTLEŞTİRİLMİŞ GÜMRÜK HATTI’NA GEÇ!
Noras Group, sağladığı güven ve istikrar nedeniyle Basitleştirilmiş Gümrük Hattı'nı tercih eden ihracat şirketlerinin ürünlerini denetleme, paketleme, etiketleme, belgeleme, Rusya’ya sevkiyatı ve alıcının adresine teslim etme süreçlerinde en yüksek kaliteyi garanti eder.
Noras Group’un Rusya'daki çözüm ortakları ile birlikte oluşturduğu veri giriş sistemi sayesinde, her iki ülkenin gümrük teşkilatları, sevkiyattan önce, nakliyesi yapılacak ürünler hakkında bilgi sahibi olur. Böylelikle ürünün nakliye süreci izlenebilirken, müşteriye teslimi risksiz, zamanında ve şeffaf bir şekilde yapılır.
REFERANS FİYAT, BGH DE UYGULANMIYOR!
BGH, ihracatçı firmalarımıza, Rusya gümrüğünün uygulamakta olduğu genel referans fiyat uygulamasından muafiyet avantajı sağlar. Böylelikle gümrük işlemleri genel referans fiyat üzerinden değil, faturada belirtilen birim bedel üzerinden gerçekleşir.
BGH İLE DAHA AVANTAJLI TİCARET
BGH üzerinden ihracatlarını gerçekleştiren firmalar; önceden hesap edilebilen maliyetler sayesinde üretim ve pazarlama stratejilerini rahat oluşturur.
Risk almadan ticaret yapmanın yanı sıra, kayıt altında gerçekleşen ihracatın sağladığı sağlam veriler ile ihracatçılar için sağlanan teşvik ve kredilerden daha etkin yararlanma olanağına sahip olurlar.
 
BGH Nedir?
 
T.C. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ile Rusya Federasyonu Gümrük Servisi arasında imzalanan "Gümrük İşlemlerinin Basitleştirilmesine İlişkin Protokol" çerçevesinde, Türkiye ile Rusya arasında sevk edilen ürünlere ilişkin bilgilerin, sevkiyat öncesinde, iki ülkenin gümrük idareleri arasında elektronik yolla önceden değişimine dayanan bir sistemdir.
Bir anlamda, "önceden gümrükleme" olarak tanımlanabilecek bu hat üzerinden gerçekleşen sevkiyatlara ilişkin mal ve evrak kontrolü, Rus Gümrüğü adına Türkiye’de yapılmaktadır.
BGH Sistemi neye dayanıyor?
Türkiye-Rusya arasında kurulan Basitleştirilmiş Gümrük Hattı (BGH) Sisteminin hukuki dayanağını, 18 Eylül 2008 tarihinde imzalanan "Türkiye Cumhuriyeti Gümrük Müsteşarlığı ile Rusya Federasyonu Federal Gümrük Servisi Arasında Gümrük İşlemlerinin Basitleştirilmesineİlişkin Protokol" oluşturmaktadır.
Protokol, Rus tarafının 27.10.2008 tarihi itibariyle kendi açılarından onay sürecinin tamamlandığını bildiren 28.10.2008 tarihli yazılarının ardından, Türkiye tarafında da 05.11.2008 tarihli Bakanlar Kurulu Kararının 12.11.2008 tarihli Resmi Gazetede yayımlandığının Rus tarafına bildirimiyle yürürlüğe girmiştir.